Hírlevél
A tudománydiplomácia hírei
Fennállásának 350. évét ünnepli a Royal Society, a világ legrégebben működő akadémiája, a mindenkori brit kormány legfontosabb tudományos tanácsadó testülete. A szervezet ünnepélyes közgyűlésén részt vett Pálinkás József, az MTA elnöke, aki angliai látogatásán találkozott az Oxfordi Egyetemen kutató magyar tudósokkal is.
Három fő területen lesz szüksége a politikusoknak tudományos megalapozottságú iránymutatásra a következő években – nyilatkozta az mta.hu-nak az európai akadémiákat tömörítő szervezet új elnöke, Sir Brian Heap.
A klímaváltozás és a fertőző betegségek terjedésének összefüggéseit feltáró kutatássorozat megállapításait tartja az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete egyik legjelentősebb eredményének Volker ter Meulent, a szervezet leköszönő elnöke.
Együttműködési megállapodásról szóló jegyzőkönyvet írt alá a Magyar Tudományos Akadémia- és a Kínai Társadalomtudományi Akadémia elnöke.

HunASCO

HunASCO: Hungarian Academy of Sciences Contact Office to the EU.  (A Magyar Tudományos Akadémia EU Kapcsolati Irodája) A Magyar Tudományos Akadémia érdekképviselete Brüsszelben.

A HunaASCO irodát a Magyar Tudományos Akadémia hozta létre és finanszírozza. Az iroda 2006 áprilisában kezdte meg működését állandó brüsszeli helyszínnel. Az iroda feladata a közösségi szintű K+F és innovációs érdekképviseleti (lobby) tevékenység az MTA számára annak érdekében, hogy megalapozza az MTA aktív és hivatalos jelenlétét Brüsszelben, és ezáltal elősegítse az MTA minél sikeresebb részvételét az EU Kutatásfejlesztési keretprogramjaiban és eredményes integrálódását az Európai Kutatási Térségbe. A HunASCO iroda rendelkezésre áll az MTA teljes kutatóközössége és intézményhálózata számára és a kapcsolattartás elősegítésének érdekében munkáját Brüsszelben és Budapesten párhuzamosan végzi.

 

Célterület
  • Európai Uniós multilaterális kapcsolatrendszer: a tudásalapú gazdasághoz kötődő és gyakran K+F vonatkozású közösségi programok (a köztük lévő szinergiák tudatos kihasználásával), így az FP6 és FP7-en túl például a Strukturális és Kohéziós Alapokat és a Versenyképességi és Innovációs Keretprogram (CIP) is.

  • Hetedik Kutatási Keretprogram (FP7), megkülönböztetett figyelemmel az Akadémia számára speciális relevanciával bíró területekre mint az Európai Kutatási Tanács (ERC) vagy az Európai Kutatási Infrastruktúrák (mind a meglévőkhöz való hozzáférés, mind az újak létrehozása szempontjából).
Brüsszeli fő szakmai célintézmények

 

Elsősorban az EU Intézmények, amelyek közül kiemelt fontosságú az Európai Bizottság (DG Research, DG Enterprise, DG INFSO, DG Regio illetve más releváns pályázati lehetőséget kínáló DG-k (pl. DG ENV, DG EAC) és a Bizottsági programokat kivitelező intézmények, ügynökségek, szervezetek.

  • Az Európai Parlament, (kiemelten az ITRE bizottság). Az Európai Parlament K+F érdekeltségű magyar parlamentereivel való kapcsolattartás és együttműködés.

  • Az Európai Tanáccsal való együttműködés az Állandó Képviselettel való szoros/erős partneri viszony megteremtésével;

  • Az EU Intézmények mellett, az európai érdekképviseleti szervek (pl. Régiók Bizottsága releváns bizottságai és munkacsoportjai).

  • A Brüsszelbe akkreditált magyar képviseletekkel való együttműködés (diplomáciai képviseletek, ITDH, Régiók Képviselete, Budapest Iroda, vállalati képviseletek, stb.).

  • Egyéb brüsszeli székhelyű K+F érdekeltségű hálózatok (pl.: IGLO, szakmai szervezetek, regionális képviseletek, releváns szakmai/ érdekképviseleti szövetségek).

Tevékenységi területek/feladatok
  • Az MTA számára releváns rendezvények/események figyelése, azokra való előzetes figyelemfelhívás és az MTA felkérésére esetlegesen az azokon való részvétel;

  • A tudománypolitikai (és az egyéb fentiekben felsorolt célterületi) folyamatok és K+F finanszírozással kapcsolatos EU és kapcsolódó programok követése (FP6, FP7, CIP, a DG IST, DG JRC és DG ENV K+F vonzatú programjai, Strukturális Alapok, stb.) és az MTA számára releváns pontokra való figyelemfelhívás és tájékoztatás;

  • A felsorolt szakmai célintézményekkel való kapcsolatépítés és kapcsolattartás.

  • Igény esetén az MTA intézményei részvételével folyó projektek vagy azok előkészítésénél szükséges kisebb előkészítő megbeszéléseken való részvétel és segítségnyújtás, illetve azok számára esetenkénti helybiztosítás Brüsszelben.

  • Egyéb, az MTA kontaktszemélyektől kapott külön specifikált információs igényeknek való megfelelés.

  • Az MTA részéről felmerülő brüsszeli szakmai látogatások megszervezésében és előkészítésében való közreműködés.

  • Az MTA intézményrendszerében dolgozó szakemberek EUs szakértői meghívásainak elősegítése.

  • Igény esetén az Akadémia képviselete meghatározott, a témához kötődő két- és többoldalú nemzetközi fórumokon.

Az iroda helyszíne:

 

Az irodahelység Brüsszel hivatali központjában található, sétatávolságra a Bizottság központi épületeitől (beleértve a Kutatási Főigazgatóságot is), a Tanácstól és az Európai Parlamenttől. Mind tömegközlekedéssel (Arts-Loi metróállomás és repülőtéri transzfer busz megállója) mind gépkocsival könnyen megközelíthető. Az irodahelységben iroda/munkasarok, állandó internetkapcsolat, 4-6 fő számára alkalmas tárgyaló és informálisabb megbeszélésekhez egy társalgó rész áll a rendelkezésre.

 

Elérhetőség:

Dr. Szendrák Erika, irodavezető
HunASCO
Rue de Spa 42
B - 1000 Brussels
Tel: +32-479-743121 (Belgium) és +36-1-4116-248 (Magyarország)
Fax: +36-1-4116-115
E-mail: erika.szendrak@office.mta.hu
Honlap: www.mta.hu/hunasco
English language web site: www.mta.hu/index.php